Kurufasulye Diyarı

Kurufasulye Diyarı Ailesi olarak ülkemizin efsane lezzetlerini sizlere en güzel şekilde sunmak için ilk günkü aşkla çalışıyoruz. 2008 den beri Ataşehirin kalbinde Ata bloklarında hizmet veren mekanımız her gün ağırladığı yüzlerce misafirimizin gönlünde yer etmiştir.

Güleryüzlü çalışanları ile hijyenik kaplarda tertemiz, çok hızlı , sıcak olarak servis edilen ürünlerimiz paket serviste de yüzlerce misafirimizin sofrasında baş tacı olarak yerini almıştır.

Gün geçtikçe temini zorlaşan doğal ürünleri bir araya getiren , kaliteden , hijyen kurallarından ve dürüstlükten taviz vermeyen Kurufasulye Diyarı on senedir Ataşehirin yükselen değeri olmuştur.

İspir kurufasulye lezzet sırrını , yetiştiği yüksek yaylaların havasından , dağların eşsiz kar sularından organik tarım kurallarının uygulanmasından almaktadır. Maharetli ustalarımız tarafından çömlekte tereyağıyla harmanlanan ve taş fırında pişirilen inci taneleri sizlere lokum tadında eşsiz lezzet olarak sunulmaktadır.

Anadolunun geleneksel lezzetlerini siz değerli misafirlerimize sunmanın gururunu yaşıyoruz. Yerli dana etinin kuzinede kendi yağıyla saatlerce kısık ateşte pişirilmesiyle helva tadında ağızda dağılan dillere destan meşhur Osmanlı Kavurması çok tercih edilen gizli kalmış diğer bir lezzet efsanemizdir.

Türkiyenin gururu kasap tedarikçilerimizden temin edilen en kaliteli etlerin yöresel tariflerine ilaveten ustalarımızın yılların deneyimiyle buldukları karışım sayesinde Akçaabat , İnegöl , Tekirdağ ve Kaşarlı köftelerimiz temsil edildikleri illere yakışır seviyede servis edilmektedir.

Kurufasulye Diyarı olarak yemeklerimizde ASLA tatlandırıcı,renklendirici katkı maddeleri,tuzot.çin tuzu v.s insan sağlığına zararlı kimyasalları kullanmıyoruz,tatlılarımızda ASLA glikoz kullanmıyoruz.

Lezzetimizin sırrı kullanılan malzemenin kalitesi ve doğallığındadır.